Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Historia Cechu

Żyrardów, osada fabryczna, powstała na terenie dóbr hrabiego Łubieńskiego ( Ruda Guzowska, Teklinów). Założycielami osady byli hrabia Henryk Łubieński oraz inżynier Filip de Girard, wynalazca pochodzący z Francji. powstanie Żyrardowa datuje się na 1831 r. Od tej daty następuje rozwój osady żyrardowskiej oraz żyrardowskiego rzemiosła. Na 1000 mieszkańców osady w tamtym okresie było 60 osób zajmujących się rzemiosłem, w tym 75% to Polacy, 20% Niemcy, pozostali to Czesi i Węgrzy. Dominującym przemysłem Żyrardowa było włókiennictwo, natomiast wspomniane 60 osób to nie- włókiennicy.

Pierwszym i wyjątkowym zgromadzeniem rzemieślniczym było Zgromadzenie Czeladzi tkackiej. Powstało ono z inicjatywy hrabiego Henryka Łubieńskiego, który użył wszelkich wpływów, by przekonać władze o potrzebie powołania cechu poza skupiskiem miejskim. Długoletnim działaczem tego cechu był Jozef Eisolt, z pochodzenia Niemiec.

W XX wieku 2 listopada 1900 roku. powstał pierwszy cech szewców. Starszym cechu został Mikołaj Pulkowski. Ponadto zaczęły powstawać cechy murarzy, rzeźników, piekarzy, fryzjerów.

W 1928 roku. cechy chrześcijańskie tkaczy, szewców, rzeźników i fryzjerskich utworzył zrzeszenie cechów Żyrardowie. przewodniczącym zrzeszenia został Andrzej Chodak.

Rzemiosło Żyrardowskie podległo Izbie Rzemieślników we Włocławku. W latach 1938-39, w związku ze zmianą granic województwa warszawskiego i łódzkiego, uległa likwidacji Izba Rzemieślnicza we Włocławku i w 1939 r. rzemiosło żyrardowskie zostało podporządkowane Izbie Rzemieślniczej w Płocku. W latach 1939-1945 cały dorobek organizacyjny i gospodarczy rzemiosła został zniszczony. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku Minister Przemysłu polecił Izbie Rzemieślniczej w Warszawie przejęcie zadań Izby Rzemieślniczej w Płocku. W tej sytuacji Izba rzemieślnicza w Warszawie objęła swym działaniem województwo warszawskie i cech żyrardowski.

25 kwietnia 1948 roku na Walnym Zebraniu rzemieślników Żyrardowa, Mszczonowa i Wiskitek powołano związek cechów z siedzibą w Żyrardowie, który 4 września 1957 roku przekształcił się w Cech Rzemiosł Różnych w Żyrardowie przy ulicy 1-go Maja 23.

Wiele lat pracy Cechu Rzemiosł Różnych, zaangażowanie wielu zarządów spowodowało, iż cech żyrardowski istnieje do dziś. Nową siedzibę posiada przy ulicy Bohaterów Warszawy 53 w Żyrardowie.

cech4-na-header
dsc02847
lampa-przy-cechu
tablica2
NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail